Tipy a rady

Jak vybrat venkovní osvětlení

Potřebujete vyřešit venkovní osvětlení příjezdové cesty i domu, nasvítit terasu, bazén, jezírko i skalku a dokreslit večerní atmosféru pomocí dekoračních světelných prvků? Poradíme vám s výběrem.

Jak vybrat venkovní osvětlení - rabalux 8186 monaco 2 - 1

Zásadní je ochrana proti vodě a prachu

Na venkovní osvětlení jsou z hlediska odolnosti kladeny vyšší požadavky. Musí odolat prachu, dešti, sněhu, mrazu i povětrnostním vlivům. Jeho odolnost je certifikována stupněm krytí. První číslice udává odolnost proti vniknutí cizích objektů, prachu a nebezpečnému doteku, druhé číslo proti vniknutí vody. U exteriérového osvětlení doporučujeme volit minimálně krytí IP44. Pokud svítidlo nebudete chráněno před deštěm, volte alespoň IP65 a pro osvětlení bazénů stupeň krytí IP68.

Intenzita a množství osvětlení

Sledujte výkon neboli světelný tok svítidla. Zvažte velikost prostoru, směr světla i překážky, které mu stojí v cestě. Pro osvětlení vchodu nebo terasy či pergoly, kde si čtete, zvolte silnější světlo než k nasvícení chodníčku či zahradního jezírka. Pokud má svítidlo plnit praktickou funkci, volte vyšší jas 500 až 2 000 lumenů a chromatičnost neboli teplotu světla 4 000 K. Pro orientační a dekorativní osvětlení stačí výkon pod 500 lumenů a 3 000 K. Pro decentní intimní osvětlení volte více solitérních tlumených svítidel, která osvětlí konkrétní předměty, třeba fontánu, sochu či zajímavou dekoraci.

Zdroj napájení

Klasikou je síťový zdroj napájení elektrickým proudem pro nástěnná, závěsná i stropní světla, reflektory, sloupové osvětlení, světelné řetězy i lucerny, které podpoří příjemné letní večery. Venkovní osvětlení se solárním napájením se využívá pro energetickou úspornost. Solární světla získávají energii ze slunečních paprsků. Nabijí se přes den a v noci svítí až 8 hodin. Bateriový systém zaručí světlo i v zamračených dnech. Pokud nelze světla připojit do zásuvky, stačí vyměnit baterii.

Svítidla s integrovaným LED osvětlením

Velkou skupinu exteriérových světel tvoří světla s integrovanými LED diodami. Není třeba shánět nové žárovky, uspoříte za energii a oceníte vysokou svítivost i vysokou životnost, která je ve srovnání s úspornými žárovkami mnohonásobně vyšší. Většina LED svítidel navíc nabízí možnost využít pohybový senzor, funkci stmívání nebo změnu barvy světla. 

Stropní, závěsná a nástěnná exteriérová světla

Stropní a závěsná svítidla využijete jako centrální osvětlení pergoly, terasy, balkonu nebo zahradního altánku. Zvolit si můžete i teplotu světla. Pro světla k odpočinku volte teplou bílou, k práci a pro soustředění neutrální bílou s funkcí stmívání dle potřeb. Nástěnná svítidla jsou hojně využívána k osvětlení domu i garáže. Často jsou s pohybovým senzorem, díky kterému vám usnadní orientaci a odradí nezvané návštěvníky. Automaticky se zapínají a vypínají, čímž navíc šetří energii.

Zahradní osvětlení, LED reflektory a venkovní sloupy

Zahradní osvětlení zahrnuje zapichovací solární svítidla u chodníků, která slibují úsporné svícení, snadné umístění i možnost přenášení. LED reflektory mají vysokou svítivost a díky úsporné technologii plně nahradí i halogenové reflektory stejných parametrů. Neutrální a studená bílá teplota světla méně unavuje oči. Stojanové a přenosné modely i reflektory k instalaci na stěnu či fasádu mohou mít pohybový senzor pro snazší orientaci v tmě. Zajistí dostatek světla při práci venku, v garáži, dílně i kůlně. Elegantní venkovní sloupy a samostatně stojící svítidla působivě osvítí cesty.

Dekorativní osvětlení, LED pásky a světelné řetězy

Dekorativní osvětlení přispěje k útulné atmosféře. Oblíbené LED pásky a venkovní řetězy mohou ozdobit altán, pergolu, terasu i dům. Party osvětlení, sady světýlek, girlandy, lucerny a žárovky skvěle vypadají na terase, pergole, zavěšené u střechy i omotané kolem sloupu. Snadno se instalují použitím oboustranné lepicí pásky nebo šroubků, dají se podle potřeby zkrátit či propojit.

Venkovní osvětlení s pohybovým senzorem

Venkovní osvětlení s pohybovým čidlem se hodí tam, kde potřebujete světlo a nechcete hledat ve tmě vypínač. Hodí se ke vchodu do domu, abyste nemuseli s mobilem hledat klíče a klíčovou dírku, při příchodu ke garáži či na terasu. Pohybový senzor je součástí mnoha nástěnných i stropních svítidel. Usnadní vám orientaci ve tmě a navíc plní i bezpečnostní funkci. Svítidla mohou mít i soumrakový senzor.

Chytré venkovní osvětlení

Smart osvětlení je doménou značky Philips Hue i mnoha dalších značek. Mezi výhody chytrých svítidel patří možnost je ovládat na dálku, snížit i zvýšit jas nebo si nastavit jinou barvu světla. Inteligentní svítidla se vhodně přizpůsobí každé situaci. Usnadní vám pohyb po tmě, můžete díky nim trávit více času venku na čerstvém vzduchu a užívat si teplých podvečerů i vlahých letních nocí.