LED diody nejsou všechny stejné

LED diody nejsou všechny stejné

LED diody nejsou všechny stejné, na trhu je velké množství LED diod a mají různá označení. Pokusíme se Vám přiblížit, jaké jsou mezi jednotlivými typy rozdíly a co jejich čísla znamenají.

 

 

 

 

A co je to vlastně ta LED dioda?

 

Z anglického názvu Light-Emitting Diode, který česky znamená elektroluminiscenční dioda, též světelná dioda nebo svítivá dioda.

 

Dioda je vlastně polovodičová součástka, kterou prochází proud v propustném směru. Tímto průchodem mezi anodou a katodou vyzařuje světlo s úzkým spektrem. Tento jev se jmenuje elektroluminiscence.

 

Oproti jiným zdrojům světla jsou LED diody výhodné, jelikož pracují s poměrně malými hodnotami proudu a napětí. Možnosti využití najdou i v displejích a v kombinaci tří základních barev LED diod (červená, modrá a zelená) je možné mít i barevnou obrazovku.

 

Co LED dioda všechno umí?

 

Její hlavní vlastnost je, že umí krásně svítit. Má vysokou účinnost svícení při nízkém příkonu, prostě řečeno je hodně úsporná co se týče spotřeby elektrické energie. Další vlastnosti jsou možnost stmívání, blikání, změna barvy.

 

DIP LED diody

 

V obchodech stále ještě najdete typ svítivých LED diod, označovaných jako kulaté nebo DIP (z anglického Duel In-Line Package), které jsou nejstarší LED technologií. Dosahují nižší účinnosti asi 70 lm/W a kratší životností oproti současným LED diodám.

Přesto se je prodejci snaží prodat, jelikož je mají stále na skladě. Tyto diody skoro nesvítí a mají velmi malý výkon.

 

SMD LED diody

 

SMD vychází z anglického názvu „Surface Mounted Diode/Device“. Technologie těchto čipů vychází z toho, že jednolivé SMD čipy jsou pájeny přímo na desku plošného spoje. Mezi hlavní výhody těchto čipů patří především malý rozměr, vysoká svítivost až 120 lm/W a dlouhá životnost. V dnešní době jde o nejrozšířenější technologii používanou v LED osvětlení.


 

Je hned několik druhů LED čipů SMD a to:

SMD 2835 - špička mezi čipy, vyšší svítivost až 110 lm/W a tepelnou odolnost

SMD 5050 - tvar čipu mají čtvercovitý o rozměru 5 x 5 mm a rozptyl světla 120°

SMD 5630 - mají vyšší svítivost díky rozměru 5,6 x 3,0 mm, rozptyl světla 120° a až 120 lm/W

SMD 3014 - má rozptyl světla 120° a nižší výkon (čtvrtinový) než model 5630

SMD 3528 - SMD čip s velmi nízkým příkonem 0,08W o rozměrech 3,5 x 2,8 mm a 80 lm/W

 

 

 

COB LED diody

 

Zkratka COB vychází z anglického názvu „Chip On Board" a jde technologii, která sdružuje více čipů na jedné desce. Na této desce jsou čipy usazeny a pokryty vrstvou luminoforu, díky tomu je dosažen vyšší světelný výkon než u samostatných LED čipů. Momentálně se jedná o nejnovější technologii používanou v LED osvětlení. COB LED diody nachází momentálně největší uplatnění u LED reflektorů, LED žárovek a LED svítilen, ale můžeme ji potkat i u jiných LED produktů.

 

HIGH POWER LED

 

Tato technologie pracuje s vysoce svítivými LED čipy, které se uplatní při bodovém nasvětlování. K rozprostření světla slouží optické čočky v LED produktech, které dosáhnou požadovaného úhlu svícení. I tato technologie LED svícení je postupně nahrazována moderními SMD čipy.

 

 

U všech LED diod se při výběru zaměřujeme na světelný tok, který je v jednotkách lumen (lm) a příkon v jednotkách watt (W).

 

Created by PepinoGSi Design Studio 2020