Powered by Smartsupp

Typy svítidel, jejich výkon a vhodné umístění podle místností

Díky působení světla umíme vytvořit v místnosti zrakovou pohodu pro různé činnosti. Na tu má vliv nejen stav našeho zraku, ale i intenzita a kvalita osvětlení. Správně zvolená svítidla pomohou zlepšit kvalitu života v obytných místnostech. Každou část interiéru si proto osvětlete jiným způsobem.


Typy svítidel, jejich výkon a vhodné umístění podle místností | 1

Osvětlení do chodby a na schodiště

Moderním a efektním řešením do chodeb jsou světla s pohybovými senzory. Pokud je nechcete využívat, intuitivně rozmístěte vypínače tak, aby je bylo možné snadno rozsvítit i potmě. Na chodby a schodiště volte schodišťová svítidla nad nášlapnou plochu schodů. Stropní nestíněné svítidlo může oslňovat, proto volte jemné osvětlení. Na vysokých schodištích se efektně vyjímají i závěsné lustry.

Speciální osvětlení do kuchyně

Základním osvětlením do kuchyně je stropní světlo. Pro osvětlení pracovní plochy zvolte LED pásky nebo světla pod linku umístěná pod horní skříňky, aby vás neoslňovala. Další kuchyňské prostory prosvětlete kombinací závěsných, nástěnných a bodových světel. Nad jídelní stůl do jídelního koutu či jídelny přidejte závěsný lustr. Ideální je závěsné svítidlo s minimální výškou 60 cm nad deskou stolu a lampa s alespoň částečně krytou žárovkou, jejíž světlo neoslňuje.


Typy svítidel, jejich výkon a vhodné umístění podle místností | 3


Typy svítidel, jejich výkon a vhodné umístění podle místností | 5

Vhodné osvětlení do ložnice

Do ložnice volte pro nepřímé osvětlení velkoplošné svítidlo s nízkým jasem. Může být instalováno na stropě nebo stěně nad postelí. Na noční stolky dejte světla na čtení. Doporučujeme třeba variantu s nastavitelnou intenzitou světla s ohledem na komfort partnera a krytou žárovkou, která by neměla být ve vašem zorném poli. Doplňte orientační svítidla pro bezpečný pohyb v ložnici potmě.

Vhodné osvětlení do obývacího pokoje

Pro obytné prostory je pro naše oči optimální přirozené denní světlo. Umělé osvětlení proto zvolte tak, aby svítilo nepřímo a rozptýleně. Pak jej nebudete ani vnímat. V obýváku často relaxujeme, proto bychom měli mít dokonalou zrakovou pohodu. Celkové osvětlení řešte rovnoměrným, měkkým a neutrálním světlem. Vhodná jsou stropní přisazená nebo zápustná svítidla s nepřímým rozptýleným světlem. Do místností s vyššími stropy si můžete dovolit i závěsné lustry


Typy svítidel, jejich výkon a vhodné umístění podle místností | 7


Typy svítidel, jejich výkon a vhodné umístění podle místností | 9

Svítidla na dotvoření atmosféry

Nástěnné lampy odráží světlo od stěn a rozptýlí jej v prostoru. Stojací lampy dávají dostatek měkkého rozptýleného světla, osvětlí kouty a jsou vhodné ke křeslu na čtení, kde doporučujeme stojné lampy se čtecí lampičkou. Světlo má dopadat šikmo za zády tak, aby rovnoměrně osvětlovalo čtené stránky a vaše okolí. Za televizor dejte slabší osvětlení, ať vyrovnáte kontrast mezi jasem obrazovky a stěny. Příjemné prostředí dotvoří stmívatelná svítidla.

Světla do dětského pokoje na hraní, relaxaci, učení i spaní

Dětský pokoj je multifunkční prostor, který vyžaduje více druhů osvětlení. Pro osvětlením hracího prostoru zvolte centrální stropní či nástěnné světlo s rovnoměrným širokým úhlem vyzařování a nízkým jasem. Na psací stůl dejte nastavitelnou stolní lampu. Pro praváka instalujte světlo z boku zleva, pro leváka zprava. Pracovní světlo nemá být v zorném poli, ani ve směru monitoru počítače, ve kterém se nesmí odrážet. Nepřímé osvětlení pro usínání dejte na stěnu nad postel a doplňte úsporné orientační osvětlení pro bezpečný pohyb dětí po tmě v noci.


Typy svítidel, jejich výkon a vhodné umístění podle místností | 11


Typy svítidel, jejich výkon a vhodné umístění podle místností | 13

Osvětlení do koupelny

Všude, kde je vlhko, tekoucí a stříkající voda, volte svítidla se zvýšeným stupněm krytí IP44 a více. Centrální stropní světlo v koupelně a na WC má mít tak vysokou intenzitu, aby byly vidět nečistoty na podlaze. Pro osvětlení zrcadla dejte světlo nad zrcadlo a po jeho obvodu tak, aby nevznikal stín. Světlo nesmí dopadat přímo na zrcadlo, ale má dopadat na osobu. Pro osvětlení je nejlepší denní světlo, protože vám při líčení nic nezkresluje. Proto volte plnospektrální žárovky nebo žárovky s co nejvyšším Ra, tzn. s minimální hodnotou 80. Přirozené denní světlo má CRI index 100. Zrcadlo osvětlete nejlépe pomocí dvou lineárních žárovek umístěných po obou stranách zrcadla. 

Nezapomeňte na venkovní osvětlení

V dílně a garáži oceníte intenzivní halogenová osvětlovací tělesa s ochranou proti prachu a mechanickému poškození. Na osvětlení balkonu, terasy a bazénu jsou ideální solární svítidla s pohybovým senzorem. U bazénu či jezírka vybírejte svítidla s ochranou proti vlhkosti a vodě. Pro osvětlení cest vyzkoušejte světelné sloupky, které mohou být vybaveny i praktickými zásuvkami

Typy svítidel, jejich výkon a vhodné umístění podle místností | 15