Powered by Smartsupp

Vytvořte si příjemnou atmosféru pomocí dekoračních světel

Dekorační světla slouží jako doplňkové osvětlení k hlavnímu centrálnímu světlu. Podílí se hlavně na vytvoření příjemné atmosféry v místnosti. Pohrajte si s jejich designem, umístěním i výběrem žárovek, využijte možnost stmívání i přepínání barev a zkuste osvětlení ovládat i na dálku.  

Vytvořte si příjemnou atmosféru pomocí dekoračních světel | 1

Jak světlo působí na naši psychiku

Pomocí intenzity, odstínu i barvy světla podpoříte pozitivní náladu. Mezi uklidňující barvy patří zelená, modrá a fialová, mezi povzbuzující zase červená a oranžová a žlutá barva je neutrální. Při výběru barvy se řiďte vlastní intuicí. Světlo by na vás mělo působit příjemně. 

Vytvoření intimního osvětlení

Čím blíže je světlo k vám, tím více narůstá pocit intimního osvětlení. Nejintimnější prostředí docílíte umístěním světla do výšky asi 60 cm nad zemí. Aby osvětlení v prostředí působilo důvěrně, světla umístěte do výšky 120 cm nad zemí, což odpovídá úrovni hlavy sedícího člověka. Svítidla umístěná ve výšce stojící postavy cca 160 až 180 cm nad zemí vytváří pocit soukromí. Světla umístěná výš než je dosah ruky, tedy nad 240 cm se používají jako centrální i veřejné osvětlení. 

Vytvořte si příjemnou atmosféru pomocí dekoračních světel | 3
Vytvořte si příjemnou atmosféru pomocí dekoračních světel | 5

Svítidla zabudovaná v nábytku a dekorační světla

Světla zabudovaná v nábytku mohou být vnější i vnitřní. Osvětlí pracovní plochukuchyni, vnitřní prostor šatních skříní, knihoven i vitrín, kde současně působí dekorativně. Tlumená a barevná světla lze použít pouze jako dekorační. Světla se montují na plochu nábytku pomocí vrutů či lepidla, nebo se vkládají do otvorů. Dekorační osvětlení se instaluje i do stavební konstrukce, stropních podhledů, výklenků a nik, k nasvícení obrazů, zrcadel, soch a jiných uměleckých předmětů

Osvětlení nábytku pomocí žárovek i LED světel

Osvětlený nábytek působí jako dekorační prvek a využívá efektu propustnosti světla některých materiálů. Světelný zdroj může být úsporná zářivka napájená kabelem ze sítě nebo vlastní baterií, anebo LED technologie, u které lze měnit intenzitu a barvu světla podle nálady. V dekoračních svítidlech jsou nejčastěji LED žárovky a pásky, které šetří náklady na energie. Snadno s nimi vytvoříte dekorační osvětlení nik, podhledů i obrazů, funkční osvětlení skříní, polic i kuchyňské linky. Studené LED světlo kvůli modré složce světla, která brání tvorbě melatoninu, raději nevyužívejte v ložnici

Vytvořte si příjemnou atmosféru pomocí dekoračních světel | 7
Vytvořte si příjemnou atmosféru pomocí dekoračních světel | 9

Využití dekoračního osvětlení

  • obýváku televizi nesledujte v úplné tmě. Tlumeným dekorativním světlem nasviťte stěnu za televizí. Tím vyrovnáte kontrast mezi jasem obrazovky a stěny. Stejně můžete nasvítit i police v televizní stěně nebo knihovně.
  • V dětském pokoji podpořte psychickou pohodu dítěte při usínání i bezpečný noční pohyb po místnosti. Použijte nástěnné svítidlo, svítící hračku, noční lampičku nebo třeba orientační světlo do zásuvky.
  • V ložnici navoďte intimní atmosféru a podpořte snazší pohyb ve tmě. Použijte orientační svítidlo o malé intenzitě světla, dekorační lampu, světelný řetěz, podsvícený nebo nasvícený obraz, čelo či rám postele. Osvětlení můžete umístit 20 až 30 cm od podlahy. Vyhněte se modré složce světla, která brání tvorbě melatoninu. Vsaďte na teplou žlutou barvu světla.
  • LED diody využijte k osvětlení nik, výklenků a stropních podhledů. Zkuste je umístit pravidelně nebo náhodně a vytvořit si efektní hvězdné nebe s jakoukoliv barvou světla.
  • V koupelně si navoďte dekoračním osvětlením relaxační náladu. Nasvětlete nábytek, podhledy, výklenky i samotnou vanu. LED diody se dají zabudovat i do spár obkladů a dlažeb. Zvolte k tomu stupeň krytí IP66, který vám zaručí voděodolnost a bezpečnost

Využití chytrého osvětlení

Kromě klasických LED žárovek a pásků, zářivek a halogenových žárovek ovládaných běžným spínačem můžete světla ovládat dálkovým ovládačem, telefonem, tabletem i hlasovými povely, který vám dopřeje více komfortu a pohodlí. Světla jsou stmívatelná, mají 4 programy na změnu barvy, vyzařují bílou barvu a základní RGB barvy v 16 odstínech. U LED pásek s dálkovým ovladačem ovládáte jas a barevnost. Pomocí iPhonu, iPadu i hlasem můžete ovládat třeba žárovky Philips Hue, které nabízí světlo od teplé po studenou bílou, širokou škálu barev i možnost nastavení barevných schémat

Vytvořte si příjemnou atmosféru pomocí dekoračních světel | 11