Powered by Smartsupp

V jaké výšce má být umístěno nástěnné světlo

Nástěnná svítidla jsou velmi oblíbená ve všech typech obytných místností. Malé lampy upevněné na stěnu jsou praktické, poskytují dostatek světla a jsou také efektním bodovým osvětlením určitého objektu v místnosti. Jak je umístit v různých místnostech a do jaké výšky je namontovat? 

Nástěnné světlo může tvořit centrální i doplňkové osvětlení, třeba pro chvíle odpočinku, kdy nepoužíváme stropní svítidlo. Může jít o bodové světlo nasměrované přesně tam, kam je třeba, které plní dekorativní funkci, osvětluje sochu, obraz či zrcadlo a vytvoří skvělou atmosféru v interiéru.

Zásady pro instalační výšku nástěnných svítidel

Výška nástěnného osvětlení se odvíjí od funkce světla v místnosti. Pro nástěnná svítidla, která svítí směrem nahoru či dolů nebo oběma směry, je nejvhodnější výška 160 až 180 cm, což je průměrná výška člověka. Nástěnná světla mají obvykle nepřímo osvětlovat stěnu, mít dekorativní funkci a neunavovat oči. U větších nástěnných svítidel, která svítí do prostoru, je ideální výška 180 až 200 cm, kde nepřekáží v užívání prostoru. Při nasvícení prvku na zdi výšku upravte dle potřeby. 

Kam namontovat nástěnná svítidla v ložnici

Nástěnná svítidla se často instalují do ložnic, kde při odpočinku navodí intimní a klidnou atmosféru a nahradí centrální stropní světlo či závěsný lustr. Nástěnná lampa poslouží i k večernímu čtení před spaním. Doporučená výška je 50 až 60 cm nad matrací s dostupným vypínačem k ovládání světla.

Nástěnná svítidla v obývacím pokoji

Nástěnné lampy mohou sloužit v obývacím pokoji pro dodatečné osvětlení na čtení i ruční práce. Dávají se nad pohovkou nebo křeslo tak, aby neunavovaly oči a nebránily volnému pohybu. Pokud nechcete mít křeslo přímo u stěny, použijte stojací lampy se čtecí lampičkou a odkládacím stolečkem. Dekorativní nástěnná světla můžete dát i těsně nad obrazy, fotografie, zrcadla a plastiky.

Nástěnné bodovky v obýváku a ložnici

Pro nasvícení dekorací těsně u zdi, stěn s ozdobným štukem, výklenků, polic i rostlin jsou nejlepší bodovky. Bodová svítidla jsou ideální pro těžko přístupná místa, tmavé kouty i podkroví se šikmými stěnami, kde se montují do výšky dle aktuální potřeby, podle toho, kam mají svítit. Dejte pozor, aby vás při odpočinku světlo neoslňovalo. Bodovky opticky zvětší místnost a dodají příjemnou atmosféru. 

Nástěnná svítidla do koupelny

Nástěnná svítidla mají být v koupelně umístěna především u zrcadla, nejlépe 5 až 10 cm vedle nebo přímo nad ním a nad umyvadlem. Optimální výška lamp vedle zrcadla je opět přibližně 160 cm, tedy stejná jako je průměrná velikost postavy. Nástěnné svítidlo do koupelny musí mít dostatečný stupeň krytí, alespoň IP44, vhodný pro vyšší vlhkost. Ověřte si také intenzitu a vhodnou barvu světla.

Nástěnná světla v předsíni a chodbě

Nástěnná svítidla se skvěle hodí do chodby a předsíně. Ta, která směřují světlo nahoru, poskytnou dostatek nepřímého osvětlení. Umístěte je kolem vstupu a na místa, kde se oblékáte a obouváte. Dají se umístit i na několika místech podél chodby, v závislosti na její délce. Optimální výška je 160 až 170 cm od spodní části stěny, u lidí vyšších postav i o něco výše.