Powered by Smartsupp

Co je to filamentová žárovka a jak funguje

Filamentová žárovka představuje unikátní a velice dekorativní kompromis spojující design klasické žárovky s moderní technologií. Atraktivní žárovka s imitací vlákna je tedy propojením vzhledu běžné žárovky s úspornou LED technologií, která je v poslední době nejprodávanějším světelným zdrojem.

Historie ovlivňující současný design 

Tradiční žárovky, které jsou dnes již takřka historickým kouskem, určily tvar a vzor, který je stále spojován se světlem. Přestože dnes u spotřebitelů dominují úsporná LED svítidla, uživatelé stále nostalgicky hledají energeticky úsporné zdroje propojené s designem tradiční žárovky. Tuto představu jim dovedou splnit právě filamentové žárovky s imitací vlákna. Jak přesně fungují?

Cesta od klasické žárovky k LED technologii

Ještě nedávno si nikdo z nás nedokázal představit, že by tradiční wolframovou žárovku, která osvětlovala domácnosti i provozy po celém světě, někdy mohlo něco nahradit. Měly krátkou životnost, nízkou svítivost a vysokou energetickou náročnost. Přesto na ně s nostalgií vzpomínáme a rádi využíváme hlavně v retro, vintage či průmyslovém stylu filamentové žárovky s imitací vlákna

Zdroj světla tradiční žárovky tvořilo wolframové vlákno ve skleněné baňce naplněné směsí vzácných plynů, které se po zapnutí zahřívalo. Postupně se vlákno ztenčovalo, pak se v jednom místě přerušilo a žárovka přestala svítit. Světlo tradiční žárovky mělo velmi dobrý index podání barev se standardní teplotou světla 2 500 a 3 000 K. Moderní filamentové žárovky je umí skvěle napodobit. 

Konstrukce LED žárovky

Moderní technologie osvětlení zahrnuje LED diody, žárovky a LED svítidla, které jsou energeticky účinnější, šetrnější k životnímu prostředí a minimálně se zahřívají. Svítící část ze skla nebo plastu chrání vnitřní část LED žárovky. Kryt světlo soustředí do určitého místa, třeba u žárovky GU10 určené pro bodovky, nebo jej rozptyluje do prostoru. Klasické LED diody mají baňku z bílého plastu a pod ní je v základně nad paticí měnič, usměrňovač, chladič a odrušovací kondenzátor. V LED zdrojích se nepoužívá žádný plyn a jsou funkční, i když se kryt poškodí. Proto jsou filamentové žárovky žádané.  

Co je filamentová žárovka

U LED žárovky v podobě filamentové žárovky se používají speciální vícečipové diody připomínající vlákna klasických žárovek. Žárovka má elegantní vzhled a kombinuje design proslulých Edisonových žárovekmoderními a energeticky úspornými LED technologiemi. 

LED osvětlení tvoří COG technologie, které mohou mít stejnou chromatičnost světla jako staré žárovky. Tato teplota světla je příjemná pro oči a neunavuje zrak. Oproti klasické žárovce lze však zvolit i chladnější barvy světla, třeba neutrální či denní bílou. Zajímavý design vynikne hlavně bez stínidla a dekorativně ozdobí prostor. Pro dosažení největšího úhlu svícení směřují LED diody COG od patice směrem nahoru ke konci baňky.

Jaké parametry sledovat u filamentové žárovky

  • Barva světla (K) – více se využívají žárovky v teplé barvě, můžete si zvolit i studenější barvu
  • Závit žárovky (patice) – ověřte si typ závitu svítidla, například E14 nebo E27
  • Světelný tok v lumenech (lm) – množství světla, které žárovka vydává, čím více lumenů, tím více světla žárovka vydává 
  • Barva skla či plastu – v nabídce jsou typy s čirým, bílým, černým, kouřovým, barevným i jantarovým krytím
  • Rozměr produktu – zkontrolujte si velikost žárovky, zejména pokud je uvnitř svítidla prostor omezený 

Výhody filamentové žárovky

  • Atraktivní design – jsou vhodné do originálních a netradičních interiérů
  • Velký úhel svícení až 360 ° – oproti LED žárovkám s klasickými diodami
  • Obvykle nepotřebují stínidlo a jsou dekorativní samy o sobě  

Na co si dát pozor u filamentové žárovky

Zvažte, kam filamentovou žárovku použijete. Při jejím zavěšení v nižších polohách nad stolem, kuchyňským ostrůvkem nebo barovým pultem vás mohou žárovky částečně oslňovat. Ve svítidlech se stínidlem z bílého skla mohou čiré žárovky vytvářet stíny. Díky velikosti žárovek s paticí E27 se do některých uzavřených stínidel tyto žárovky nemusí vejít, proto si změřte vnitřní část svítidla.