Powered by Smartsupp

Jaké zvolit na osvětlení bazénu

Pokud máte doma bazén, anebo si jej chcete právě pořídit, vyřešte i jeho správné, vhodné, dostatečné a bezpečné osvětlení. Jaká svítidla zvolit a na co si dát při jejich výběru pozor? 

V případě, že si pořizujete zcela nový bazén, můžete si promyslet, jak si do něj i kolem něj venkovní svítidla rozmístíte. Osvětlení kolem stávajícího bazénu však můžete vyřešit i v případě, že jste na něj při pořizování zapomněli a budete ho řešit až dodatečně. Svítidla u bazénu a jeho okolí jsou velmi důležitá. Díky nim budou všichni v okolí v bezpečí a navíc svítidla bazénu dodají to pravé kouzlo.

Parametry svítidel k bazénu

Svítidla k bazénu a jeho okolí musí být v první řadě bezpečná. Svítidla umístěna přímo do bazénu se budou neustále potýkat s vodou a ty v okolí bazénu s vlhkostí. Bazénová svítidla musejí mít vysoké IP krytí, alespoň IP 65. Na těchto místech rozhodně platí, čím vyšší IP, tím vyšší bezpečnost. Nemusíte se pak obávat, že dojde ke zkratu.

Svítidla a LED osvětlení do bazénu

Vhodnou variantou jsou některé typy LED osvětlení a halogenových venkovních svítidel. Vše je podmíněno vaším vkusem, představami, velikostí a typem bazénu a jeho okolím. Bazénová světla s halogenovými nebo LED žárovkami pro večerní osvětlení bazénu jsou určena pro betonové i foliové bazény. Lze je zabetonovat do stěny bazénu nebo je na stěnu připevnit pomocí instalačního prvku. Světla je třeba doplnit odpovídajícím typem transformátoru.

Velmi důležitou roli hraje správné rozvržení světel, které osvětlí každý kout bazénu. Osvětlení umístěte z boční strany v dostatečné vzdálenosti od sebe a olemujte celý bazén. Dbejte na osvětlení žebříku i schodů. Vždy dodržujte postup z návodu od výrobce. Umístění a instalaci světel svěřte odborníkovi, aby splňovala bezpečnostní normy.

Bílé i barevné osvětlení bazénu

Osvětlení bazénu může být klasicky bílé, ale i barevné. RGB bazénová světla je možno ovládat manuálně i dálkovým ovladačem s nastavenými barevnými režimy. Při použití více RGB světel pro bezproblémovou synchronizaci barevných režimů přidejte synchronizér barev. Oblíbené je i ovládání WI-FI přes telefon, tablet, ipad i notebok. Využít můžete i inteligentní svítidla Philips Hue, která lze ovládat i hlasem a funguji s technologiemi Amazon Alexa, Apple Homekit a Google Assistant.

Osvětlení okolí bazénu a přístupové cesty

Při osvětlení bazénu je důležitý i okolní prostor a přístupová cesta. Okolí bazénu může být kromě klasických venkovních světel osvětleno třeba i různými solárními svítidly. Na přístupovou cestu se hodí nájezdová svítidla. Z hlediska doladění designu celého okolí je dobré kolem bazénu rozmístit i zahradní lampy, které dodají večernímu či nočnímu koupání opravdu nevšední atmosféru.