Powered by Smartsupp

Jak vybrat venkovní osvětlení

Potřebujete vyřešit venkovní osvětlení příjezdové cesty i domu, nasvítit terasu, bazén, jezírko i skalku a dokreslit večerní atmosféru pomocí dekoračních světelných prvků? Poradíme vám s výběrem.


Jak vybrat venkovní osvětlení | 1

Zásadní je ochrana proti vodě a prachu

Na venkovní osvětlení jsou z hlediska odolnosti kladeny vyšší požadavky. Musí odolat prachu, dešti, sněhu, mrazu i povětrnostním vlivům. Jeho odolnost je certifikována stupněm krytí. První číslice udává odolnost proti vniknutí cizích objektů, prachu a nebezpečnému doteku, druhé číslo proti vniknutí vody. U exteriérového osvětlení doporučujeme volit minimálně krytí IP44. Pokud svítidlo nebudete chráněno před deštěm, volte alespoň IP65 a pro osvětlení bazénů stupeň krytí IP68.

Intenzita a množství osvětlení

Sledujte výkon neboli světelný tok svítidla. Zvažte velikost prostoru, směr světla i překážky, které mu stojí v cestě. Pro osvětlení vchodu nebo terasy či pergoly, kde si čtete, zvolte silnější světlo než k nasvícení chodníčku či zahradního jezírka. Pokud má svítidlo plnit praktickou funkci, volte vyšší jas 500 až 2 000 lumenů a chromatičnost neboli teplotu světla 4 000 K. Pro orientační a dekorativní osvětlení stačí výkon pod 500 lumenů a 3 000 K. Pro decentní intimní osvětlení volte více solitérních tlumených svítidel, která osvětlí konkrétní předměty, třeba fontánu, sochu či zajímavou dekoraci.


Jak vybrat venkovní osvětlení | 3


Jak vybrat venkovní osvětlení | 5

Zdroj napájení

Klasikou je síťový zdroj napájení elektrickým proudem pro nástěnná, závěsná i stropní světla, reflektory, sloupové osvětlení, světelné řetězy i lucerny, které podpoří příjemné letní večery. Venkovní osvětlení se solárním napájením se využívá pro energetickou úspornost. Solární světla získávají energii ze slunečních paprsků. Nabijí se přes den a v noci svítí až 8 hodin. Bateriový systém zaručí světlo i v zamračených dnech. Pokud nelze světla připojit do zásuvky, stačí vyměnit baterii.

Svítidla s integrovaným LED osvětlením

Velkou skupinu exteriérových světel tvoří světla s integrovanými LED diodami. Není třeba shánět nové žárovky, uspoříte za energii a oceníte vysokou svítivost i vysokou životnost, která je ve srovnání s úspornými žárovkami mnohonásobně vyšší. Většina LED svítidel navíc nabízí možnost využít pohybový senzor, funkci stmívání nebo změnu barvy světla. 


Jak vybrat venkovní osvětlení | 7


Jak vybrat venkovní osvětlení | 9

Stropní, závěsná a nástěnná exteriérová světla

Stropní a závěsná svítidla využijete jako centrální osvětlení pergoly, terasy, balkonu nebo zahradního altánku. Zvolit si můžete i teplotu světla. Pro světla k odpočinku volte teplou bílou, k práci a pro soustředění neutrální bílou s funkcí stmívání dle potřeb. Nástěnná svítidla jsou hojně využívána k osvětlení domu i garáže. Často jsou s pohybovým senzorem, díky kterému vám usnadní orientaci a odradí nezvané návštěvníky. Automaticky se zapínají a vypínají, čímž navíc šetří energii.

Zahradní osvětlení, LED reflektory a venkovní sloupy

Zahradní osvětlení zahrnuje zapichovací solární svítidla u chodníků, která slibují úsporné svícení, snadné umístění i možnost přenášení. LED reflektory mají vysokou svítivost a díky úsporné technologii plně nahradí i halogenové reflektory stejných parametrů. Neutrální a studená bílá teplota světla méně unavuje oči. Stojanové a přenosné modely i reflektory k instalaci na stěnu či fasádu mohou mít pohybový senzor pro snazší orientaci v tmě. Zajistí dostatek světla při práci venku, v garáži, dílně i kůlně. Elegantní venkovní sloupy a samostatně stojící svítidla působivě osvítí cesty.


Jak vybrat venkovní osvětlení | 11


Jak vybrat venkovní osvětlení | 13

Dekorativní osvětlení, LED pásky a světelné řetězy

Dekorativní osvětlení přispěje k útulné atmosféře. Oblíbené LED pásky a venkovní řetězy mohou ozdobit altán, pergolu, terasu i dům. Party osvětlení, sady světýlek, girlandy, lucerny a žárovky skvěle vypadají na terase, pergole, zavěšené u střechy i omotané kolem sloupu. Snadno se instalují použitím oboustranné lepicí pásky nebo šroubků, dají se podle potřeby zkrátit či propojit.

Venkovní osvětlení s pohybovým senzorem

Venkovní osvětlení s pohybovým čidlem se hodí tam, kde potřebujete světlo a nechcete hledat ve tmě vypínač. Hodí se ke vchodu do domu, abyste nemuseli s mobilem hledat klíče a klíčovou dírku, při příchodu ke garáži či na terasu. Pohybový senzor je součástí mnoha nástěnných i stropních svítidel. Usnadní vám orientaci ve tmě a navíc plní i bezpečnostní funkci. Svítidla mohou mít i soumrakový senzor.


Jak vybrat venkovní osvětlení | 15


Jak vybrat venkovní osvětlení | 17

Chytré venkovní osvětlení

Smart osvětlení je doménou značky Philips Hue i mnoha dalších značek. Mezi výhody chytrých svítidel patří možnost je ovládat na dálku, snížit i zvýšit jas nebo si nastavit jinou barvu světla. Inteligentní svítidla se vhodně přizpůsobí každé situaci. Usnadní vám pohyb po tmě, můžete díky nim trávit více času venku na čerstvém vzduchu a užívat si teplých podvečerů i vlahých letních nocí.