Powered by Smartsupp

Jak na správné osvětlení interiéru

Potřebujete ve svých místnostech zajistit dostatečné osvětlení pro práci, psaní, čtení nebo si chcete vytvořit klidnou atmosféru pro odpočinek či sledování televize? Poradíme vám, jak na to. 

Obývací pokoj 

Obývací pokoj má mnoho funkcí, které se navíc v rodinách liší. Nejčastěji slouží k odpočinku, sledování televize, setkání s rodinou či přáteli a přijímání návštěv. Je třeba zajistit dostatečné osvětlení pro čtení, jindy zase vytvořit klidnou atmosféru pro relaxaci. Důležitou roli hraje vzhled svítidel. Do obývacího pokoje se doporučuje kombinace centrálního závěsného lustru či přisazeného stropního svítidla pro osvětlení celého prostoru. Vhodné jsou i stojací, stolní nebo nástěnné lampy a bodovky pro čtení se svítivostí alespoň 200 luxů a pro zajištění intimní atmosféry třeba se stmívači.

Osvětlení v kuchyni a jídelně 

V kuchyni kombinujte centrální stropní svítidlo se svítidly pod horní řadou skříněk kuchyňské linky pro osvětlení pracovní plochy o síle až 500 luxů. Další závěsné svítidlo se dává nad jídelní stůl, kuchyňský ostrůvek nebo barový pult. Spodní část svítidla by měla být asi 70 cm nad deskou stolu. V kuchyni a jídelně je důležité věrné zobrazení barev, proto volte světelné zdroje s co nejvyšším indexem CRI, nejlépe 100. Pokud je jídelna propojena s kuchyňským koutem, osvětlení slaďte. 

Osvětlení do ložnice

Do ložnice patří svítidla s malým jasem. Centrální osvětlení má zajistit rozptýlené osvětlení ložnice a je vhodné jej ovládat i z lůžka. Regulovatelná svítidla umožní vytvořit požadovanou intimní a klidnou atmosféru. Dostatečnou hladinu osvětlení pro čtení zajistí bodovky, nástěnná svítidla, stojací nebo stolní lampy umístěné v čele postele nebo na nočním stolku. Pokud je v ložnici šatna nebo šatní skříň, zajistěte si k ní nebo i přímo do ní světlo, které nebude zkreslovat barvy ani texturu materiálů.

Bezpečné osvětlení do koupelny

Pokud nejsou v koupelně okna, osvětlení je velmi důležité. Kromě centrálního stropního svítidla je vhodné vybavit prostor i doplňkovými nástěnnými svítidly a bodovkami. Aby se však jejich ostré světlo neodráželo v zrcadle, volte svítidla s opálovým krytem, která zabraňují oslnění. Zrcadlo je vhodné osvětlit z boku z obou stran a dva zdroje můžete umístit i horizontálně, tedy ze shora a ze spodu. Intenzivní, ale rozptýlené přirozené světlo neoslní a současně rovnoměrně osvětlí obličej. Z důvodu bezpečnosti se v koupelně mohou instalovat svítidla pouze se stupněm krytí IP44 a více. 

Osvětlení pro dětský pokoj

Dětský pokoj slouží k mnoha činnostem. Ideální a bezpečná jsou stropní přisazená nebo vestavná dětská svítidla s hravými motivy. Pracovní stůl doplňte stolní lampou s nastavitelným proudem světla a k posteli dejte nástěnné svítidlo, které nespadne na zem tak snadno, jako malá lampička. Doplnit můžete i noční světýlko, které zažene všechna strašidla. Pro elektrickou bezpečnost dejte malým dětem na zásuvky záslepky, zajistěte přívodní kabely a vyhněte se skleněným částem svítidel.

Vhodné osvětlení do pracovny

Doporučuje se celkové osvětlení prostoru přisazenými stropními či závěsnými světly a přisvětlení psacího stolu. Pracovna či domácí kancelář má pro nasvícení pracovní plochy stojací nebo stolní lampou požadavky na osvětlení 300 až 500 luxů. Vhodné je nastavitelné rameno a proud světla. Nasvítit můžete i pohovku nebo křeslo na čtení. Dejte zde přednost funkci a parametrům osvětlení před vzhledem. Pro dobré rozeznání odstínů volte osvětlení s vysokým indexem podání barev.

Správně osvětlená chodby

Vstupní hala, předsíň či chodba by měla být reprezentativním prostorem. Osvětlení je důležité i z hlediska funkce pro vás i návštěvy při obouvání či oblékání. Prostor se zrcadlem se proto vyplatí dobře osvítit. Nejvhodnější jsou stropní vestavná či přisazená nebo nástěnná svítidla nižších příkonů. Využít můžete i světelné nebo pohybové senzory, které sami sepnou a vypnou. Osvětlenost by zde měla být 100 luxů. Chodbu je vhodné osvětlit přirozený odstínem světla