Powered by Smartsupp

20 zajímavostí o LED osvětlení

Velmi tvárná a neustále se rozvíjející LED technologie má mnoho benefitů a umožňuje hry se světlem, jeho intenzitou a zabarvením mnoha novými způsoby.

1.     LED světla nevytvářejí teplo 

Klasické Edisonovské žárovky mají své limity, zejména nízkou energetickou účinnost. Až 95 % investované elektrické energie se u nich proměňuje v teplo. LED osvětlení má tu výhodu, že se nezahřívá

 

 

2.    LED osvětlení má dlouhou životnost

Životnost je u LED osvětlení mnohonásobně vyšší a udává se na 30 000 80 000 hodin oproti 2 000 hodinám klasických žárovek.

20 zajímavostí o LED osvětlení | 1
20 zajímavostí o LED osvětlení | 3

 

 

3.    Okamžitý svit a pomalu klesající světelný tok

LED světla mají navíc okamžitý náběh svitu a jejich světelný tok klesá velice pomalu.

3.    Okamžitý svit a pomalu klesající světelný tok

LED světla mají navíc okamžitý náběh svitu a jejich světelný tok klesá velice pomalu.

4.    LED osvětlení má vysokou odolnost

Výhodou LED osvětlení je i vysoká mechanická odolnost proti nárazům a otřesům.

5.    Vyšší účinnost LED světel

Udává se, že LED diody mají 10x vyšší účinnost než u vláknové žárovky a 2x vyšší než u lineární zářivky. Časté zapínání a vypínání neovlivňuje jejich životnost.

6.     Úspora s LED osvětlením

LED žárovky spotřebují 7x méně elektřiny než běžné žárovky, obvykle asi 9 W. Díky nižším nákladům na provoz může LED dioda ročně ušetřit i několik set korun. Úspora elektrické energie při použití LED světelných zdrojů může být až 90 %.

7.     LED diody jsou bez rtuti

Úsporné žárovky a zářivky, nástupkyně klasických edisonek, obsahují stopové množství jedovatého kovu rtuť, které však za normálních okolností člověku neublíží. Světelné zdroje s LED diodami žádnou rtuť neobsahují.

20 zajímavostí o LED osvětlení | 5

 

8.     LED svítidla bez UV záření

LED svítidla neprodukují UV záření a nepřitahují tolik hmyzu jako jiné světelné zdroje. LED osvětlení tedy tolik neláká nepříjemný hmyz, což oceníte hlavně v létě.

 

 

9.     Modré LED světlo udrží pokrmy déle čerstvé

Modré LED světlo má podle studií silně antibakteriální účinky a pomáhá udržet jídlo déle čerstvé než tradiční halogenová a fluorescenční svítidla.

20 zajímavostí o LED osvětlení | 7

10.     LED osvětlení umí být chytré

Chytrá technologie LED osvětlení se dá ovládat na dálku a může být vybavena pohybovým čidlem. Smart osvětlení se dá programovat na denní režimy, umí měnit intenzitu i barvy světla. Inteligentní osvětlení je navíc cenově dostupné. Při stmívání LED diody nemění při nižším napětí barvu světla jako vláknové žárovky.

11.     LED technologie a umělecké instalace

LED technologie umožňuje umělcům a performerům díky intenzitě a zabarvení vymýšlet na fasádách umělecké instalace pracovat s nimi mnoha novými způsoby.

12.     Střídavý proud – AC a stejnosměrný proud – DC

Vztah mezi klasickými žárovkami a LED diodami je velmi akční. Klasické žárovky jsou poháněny střídavým proudem – AC a LED diody ve většině případů pohání stejnosměrný proud – DC.

13.     Princip světelných diod a H. J. Round

Princip světelných diod byl objeven podstatně dříve. Osobní asistent vynálezce bezdrátového telegrafu Guglielma Marconiho, britský vědec H. J. Round už v roce 1907 zjistil, že anorganické látky po elektrickém vybuzení produkují světlo a jako první zkoumal elektroluminiscenci polovodičů, jeho objev ale upadl v zapomnění.

14.     Losevovo světlo a O. V. Losev

V letech 1924 až 1941 ruský vědec Oleg Vladimirovič Losev poukázal na vysoký jas a okamžitou odezvu světelných diod, když pozoroval emisi světla z krystalu diody vyrobené z oxidu zinečnatého a karbidu křemičitého při průchodu elektrického proudu, ale zemřel během obléhání Leningradu v lednu 1942. Na jeho počest se jevu elektroluminiscence říká Losevovo světlo.

 

 

15.      Kouzelná dioda Nicka Holonyaka

První LED diodu, která vyzařovala viditelné záření, vyrobil v roce 1962 americký inženýr Nick Holonyak, který bývá považován za objevitele LED technologie. Za svůj objev se dočkal řady ocenění. První v praxi použitelná dioda byla sytě červené barvy. Poetický název kouzelná dioda jí dal její autor.

20 zajímavostí o LED osvětlení | 9
20 zajímavostí o LED osvětlení | 11

 

 

16.     Vynálezce modrého LED světla Shuji Nakamura

Vynálezce modrého LED světla Shuji Nakamura obdržel za objev jen 200 dolarů, Společnost Nichia Corporation, pro kterou pracoval, generovala zisk v miliardách dolarů. Japonský elektroinženýr nepodepsal žádnou dohodu o mlčenlivosti, v roce 2001 žaloval svého bývalého zaměstnavatele, získal nejvyšší odškodnění v historii ve výši 8,1 milionů dolarů a později vynalezl i bílé LED osvětlení.

17.     LED osvětlení začalo u kalkulaček

První využití LED osvětlení přišlo v roce 1966 u stolních kalkulaček a objevily se oranžové, žluté a zelené diody. V roce 1987 se LED světla začala využívat v žárovkách, brzdových svítidel, signálních světlech a semaforech. Od té doby LED panely, zářivky a reflektory začínají nahrazovat klasické zdroje osvětlení.

18.     LED světlo i ve Vatikánu

LED osvětlení využívá i papež František. Od listopadu 2014 je součástí Sixtinské kaple a osvětluje i výjev rozsáhlé fresky Stvoření světa i monumentální fresky Poslední soud renesančního mistra Michelangela Buonnarotiho. Speciální OSRAM LED svítidla jsou skrytě instalována ve výšce 10 m na úzké římse v interiéru kaple a vytváří dojem, že jejich světlo přichází okny jako přirozené denní světlo.

20 zajímavostí o LED osvětlení | 13
20 zajímavostí o LED osvětlení | 15

 

 

19.     Náhrada vánočního osvětlení LED světly

Pokud by Spojené státy o vánočních svátcích nahradily půlku klasického vánočního osvětlení LED světly, úspory nákladů na energii by byly 17,2 miliard dolarů.

20.     LED osvětlení a snížení spotřeby energie

Ministerstvo energetiky USA odhadlo, že zavedení LED osvětlení v obytných i komerčních zónách v příštích 20 letech ušetří 265 miliard dolarů, zabrání nutnosti výstavby 40 dalších elektráren a sníží spotřebu elektrické energie osvětlení o 33 %.